X-factor webshop

Webshop til X-Factor 2010, 2011 og 2012

Gennem vores samarbejde med Sony Music, har vi opsat og konfigureret den leverede Umbraco-platform, der håndterer salget i forbindelse med X-Factor. Det drejer sig dels om det løbende salg der følger med afviklingen af fredagens liveshows, men også det efterfølgende salg af vindernes musik.

Platformen blev udviklet til X-factor 2010, og er uden nævneværdige ændringer kørt videre i 2011 og kører lige nu X-factor 2012.

X-Factor showet har haft og har en forrygende mængde seere. Det er anslået at ca. 2 millioner danskere fulgte med under transmissionen fra finaleshowet i april 2010. I april 2011 var tallet steget til formidable 2,4 millioner seere, hvilket gør programmet til det mest sete underholdningsprogram de seneste 10 år.
Hertil kommer de over 40.000 der i både 2010 og 2011 indløste billet til live-showet i Parken.
Der er ikke noget der tyder på at showet i 2012 vil stå tilbage for disse tal.

Den store interesse stiller selvfølgelig store krav til webshoppen, som i timerne/dagene omkring fredagsshow og ikke mindst finale-afgørelsen er kraftigt belastet.

"Jeg vil gerne fremhæve gejsten til at få projektet til at lykkedes. Trods stram deadline og store udfordringer, blev tungen altid holdt lige i munden med højt humør."

Mere information

Christoffer Mariager

Direct to Consumer Manager
Sony Music Entertainment A/S

Telefon: 33 76 03 20
Email: christoffer.mariager@sonymusic.com
Web: http://www.sonymusic.dk